Znaleziono 1 wynik

autor: szymekdan
14 stycznia 2020, 14:35
Forum: Prawo jazdy
Temat: Międzynarodowe prawo jazdy
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 5361
Zodiak:

Międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy wydaje się w przypadku, gdy kierujący pojazdem wyjeżdża do kraju, który nie jest objęty Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym. Oto mapa takich krajów:
Kraje_konwencja_wiedenska_o_ruchu_drogowym.jpg
A to sama konwencja w języku polskim:
konwencja_wiedenska.pdf
Teoretycznie więc nasze polskie prawo jazdy powinno być honorowane w każdym z tych krajów, które podpisało tą konwencję. Z tego co widzę nie ma tam takich krajów jak Turcja czy Kosowo. Poza tym, przynajmniej teoretycznie, można jeździć na naszych "polskich papierach".

Pamiętaj, że ta konwencja to nie tylko prawa ale również obowiązki. Na przykład aby sie na tę konwencję powołać pojazd musi być oznaczony w wyraźny i jednoznaczny sposób znakiem "PL":
PL.jpg
Znaczek ten musi być naniesiony w widocznym miejscu, w sposób trwały, na element na stałe przytwierdzony do motocykla, który stanowi jego integralną część. Na przykład znaczek umieszczony na kufrach już nie koniecznie musi być respektowany przez lokalne władze bo kufry można ściągnąć.
Bez takiego oznakowania policjanci maja pretekst aby wymagać wyposażenie zgodnie z wymaganym wyposażeniem danego kraju - źle oznakowany pojazd, niezgodnie z w/w konwencją...
... wiem że to głupie ale taka jest praktyka w niektórych krajach.

A jak to wygląda w praktyce? Miał ktoś jakieś doświadczenia, które wskazują na cos innego?