Jak wybierać ładowarkę USB

Miejsce na opisy wszelkiego rodzaju dodatków, które nie koniecznie wpływają na techniczne możliwości pojazdu ale znacząco poprawiają komfort podróżowania
Awatar użytkownika
szymekdan
Administrator
Administrator
Posts w temacie: 1
Posty: 386
Rejestracja: 30 marca 2016, 14:02
Motocykl: Triumph Tiger 1050 2011
Lokalizacja: Opole
Zodiak:
Kontakt:

Jak wybierać ładowarkę USB

#542

Post autor: szymekdan » 08 maja 2018, 22:03

ŁADOWARKA DO MOTOCYKLA
Wybierając się nawet na kilkugodzinną wycieczkę po nieznanych sobie terenach, możemy zostać zmuszeni do doładowania urządzenia nawigacyjnego. Można to zrobić z powerbanku ale ma on tę właściwość, że w końcu prądu braknie... i koniec ładowania. Rozwiązaniem jest stacjonarna ładowarka USB, która może zasilać urządzenia elektroniczne (zasilane z kabla USB) kiedy tylko jest taka potrzeba. Pamiętajmy, że instalacja elektryczna motocykla bardzo przypomina instalację elektryczną samochodu. Mamy więc do dyspozycji instalację 12-14,4V, ogólnie nazywaną instalacją 12V.

Ładowarki jakie mamy do dyspozycji na aukcjach internetowych oferują przeróżne konfiguracje sprzętowe:
- gniazdo zapalniczki 12V;
- gotowa ładowarka USB (portów USB może być więcej niż jedno);
- wyświetlacz napięcia instalacji elektrycznej;
Urządzenia te mogą występować jako oddzielne urządzenia albo połączone w jednej obudowie, w różnych kombinacjach.

Gniazdo zapalniczki - najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Można tam podłączyć przeróżne urządzenia jakie mogą być zasilane z gniazda zapalniczki pojazdu. Teoretycznie można zastosować tutaj ładowarkę samochodową, taką wciskaną w gniazdo zapalniczki. Praktyka jednak pokazuje, że takie połączenia są co najwyżej średnie jeśli chodzi o niezawodność: ładowarki samoczynnie wysuwają się z gniazda zapalniczki i nagle okazuje się że nie ma ładowania. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie zbyt irytujące aby z niego korzystać w motocyklu.
gniazda zapalniczki.jpg
Gotowa ładowarka USB - najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o ładowanie telefonu czy nawigacji w czasie jazdy. Nie ma tutaj mowy o jakimś rozłączeniu się czegoś w skutek drgań. Jest to gotowa ładowarka, do której podłącza się kabel USB i można ładować urządzenia. Z danych technicznych jakie należy bezwzględnie wziąć pod uwagę to moc wyjściowa jaką jest w stanie taka ładowarka zaoferować. Oczywiście to, że ładowarka oferuje prąd ładowania na poziomie 3A wcale nie oznacza że nasz biedny telefon zostanie usmażony takim prądem. W praktyce wygląda to tak, że telefon czy inne urządzenie pobiera sobie taki prąd jaki aktualnie potrzebuje. Nie można jedynie przekraczać napięcia ale w przypadku ładowarek USB nie ma problemu bo standard jeśli chodzi o napięcie to 5V dla wszystkich ładowarek USB. Różnica będzie więc jedynie w natężeniu prądu [A]. Moja praktyka pokazuje, że rozwiązanie 2 x 2,4A jest najbardziej optymalne. Kupowanie ładowarek oferujące prąd ładowania o natężeniu max 1A lub 1,5 A mija się z celem. Bardzo szybko okaże się, że włączając w telefonie nawigację, Bluetooth i kilka innych usług, telefon zacznie pobierać prąd o natężeniu 1,6A lub więcej. Ładowarka 1A spowoduje, że takie urządzenie będzie z upływem czasu stopniowo się rozładowywać (zużywana energia jest większa niż ta dostarczana z ładowarki) co jedynie odwlecze rozładowanie urządzenia w czasie.
UWAGA!
W sprzedaży można znaleźć ładowarki z opcją "szybkiego ładowania". Najkrócej pisząc, działa to na zasadzie inteligentnego przełączenia się ładowarki jak i smartfona w tryb ładowania napięciem 9V przy zachowaniu około 1.0A - 1.5A natężenia prądu. Proponuję z takich ładowarek nie korzystać w czasie jazdy na motocyklu ponieważ powodują silne nagrzewanie się baterii urządzenia jak również elementów elektronicznych urządzenia ładowanego. Działa to co prawdo szybko i sprawnie ale równie szybko i sprawnie może zniszczyć tak ładowaną baterię. Nowoczesne baterie są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Zniszczyć lub uszkodzić może taką baterię temperatura już nieco powyżej 60 stopni Celcjusza. A takie ładowanie w połączeniu z używanie smartfona do nawigacji (plus nie rzadko słońce padające bezpośrednio na smartfon) może taką temperaturę bardzo szybko wytworzyć. Proponuję lepiej zainwestować w dobrą ładowarkę 5V, oferującą do 2,4A prądu ładowania (nie mniej niż 2A), co w praktyce prawie wcale nie nagrzewa baterii ani samego urządzenia.
gniazdo-usb-na-kierownice-eu-235.jpg
Wskaźnik napięcia - można traktować jako gadżet dla osób, które mają potrzebę kontrolować napięcie w swoim motocyklu. Wskaźnik ten można zakupić w formie odrębnego urządzenia lub jako dodatek do ładowarki USB lub/i gniazda zasilania. Pamiętaj jednak, że wskazania tego typu urządzeni mogą różnić się od napięcia rzeczywistego. Po prostu jest to proste urządzenie, nie posiadające żadnej homologacji więc nie ma mowy o żadnym kalibrowaniu wskazań z jakimiś wiarygodnymi wzornikami. Oczywiście nie należy przesadzać i co prawda wskazania nie będą super dokładne ale mniej więcej można się zorientować kiedy z instalacją elektryczną pojazdu dzieje się coś niepokojącego - do tego celu takie wskaźniki w zupełności wystarczą. Rodzajów tego typu urządzeń można w sklepach znaleźć bardzo wiele.
KWOKKER-12-V-24-V-Motocykl-Gniazdo-Zapalniczki-adowarka-Samochodowa-Dual-USB-adowarka-dioda-LED-Cyfrowy.jpg_640x640.jpg
lidor_power_port_chromowany_woltomierz_motocyklowy_port_usb_gniazdo_zapalniczki_1__1.jpg
zzzzzz04l7-550x426.png
Pamiętaj, że dobra ładowarka to jedno, natomiast nie mniej ważne jest korzystanie z solidnych kabli USB. Te dostarczane z urządzeniami wystarczająco dobrze będą się spisywać w zaciszu domowym, natomiast z bardzo dużym prawdopodobieństwem ulegną szybkiemu uszkodzeniu w warunkach jazdy na motocyklu.
Czym musi się charakteryzować kabel do użytkowania na motocyklu?
Jakość samego kabla a przede wszystkim wtyczek musi być ponadprzeciętna. Kabel powinien być jak najkrótszy a przekrój poprzeczny metalowych części żył elektrycznych musi być jak największy. Najprościej pisząc: im kabel krótszy a żyły grubsze tym kabel jest w stanie przekazać prąd ładowania większej mocy. Idealnie byłoby znaleźć kabel z gwarantowanym prądem ładowania na poziomie 2-3A.
Jak wspominałem wcześniej należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wtyczek. Nie mogą to być zwykłe plastikowe wtyczki bo bardzo szybko ulegną awarii. Powinny to być wysokiej jakości wtyczki, najlepiej metalowe skręcane... może nie koniecznie będą estetyczne ale takie kable wystarczą na bezproblemową pracę przez długie lata, podczas gdy tanie kable zaczną szwankować już po kilkunastu dniach. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie kabla z odpowiedniego przewodu i wykorzystując solidne wtyczki ale nie każdy posiada wiedzę i umiejętności aby taki kabel samodzielnie zlutować. Zawsze można poszukać jakiegoś kabla gotowego, z wysokiej jakości wtyczkami, który będzie posiadał jakąkolwiek gwarancję przesyłu prądu 2A lub więcej. Jest to rozwiązanie najdroższe ale najszybsze, często jest również stosunkowo estetyczne. Kupując gotowy kabel warto wybrać taki z plecionką, czyli wierzchnia warstwa kabla jest wykonana nie z gumy a z plecionego włókna, cu umożliwia tworzenie kabli z większymi przekrojami linii zasilających przy zachowaniu a nawet zwiększeniu elastyczności samego kabla. Taki kabel jest z reguły bardziej wytrzymały na uszkodzenia zewnętrzne. Przykłady kabli wysokiej jakości:
KR2_USB_A_MINI-B_KABEL.jpg
a0d468dd4644b8f54c7f28f6814d.jpg
ŁADOWARKI STACJONARNE
Mam tutaj na myśli ładowarki podłączane do sieci 230V w budynkach. Dlaczego o nich piszę? Bo na wyprawach bez większych problemów można zatrzymać się w jakimś gospodarstwie agroturystycznym czy innym tego typu miejscu, gdzie będzie dostęp do gniazdka 230V. Będzie więc okazja do naładowania sobie wszelkiej maści urządzeń elektronicznych. Tutaj obowiązuje zasada "lepiej mieć więcej i nie potrzebować niż potrzebować i nie mieć". To oznacza, że taka ładowarka musi być bardzo mocna i umożliwiająca podłączenie wiele urządzeń jednocześnie. Przy dostępie do sieci 230V uzyskanie odpowiedniej sprawności elektrycznej nie jest problemem. Na portalach aukcyjnych można znaleźć ładowarki oferujące po kilka czy kilkanaście wyjść USB. Oczywiście należy zwrócić uwagę na moc takiej ładowarki gdyż po podłączeniu wielu urządzeń na raz do ładowania tej mocy musi być odpowiednio dużo. Zwykła ładowarka od producenta wraz z jakimś rozdzielaczem USB to zdecydowanie nie ta droga...

Osobiście używam ładowarki z 5-cioma wyjściami USB, która oferuje maksymalną moc na poziomie ponad 50W. Jak nie trudno przeliczyć, jest to nieco ponad 10W na każdy port USB. Przy 5V jest to ponad 2A natężenia czyli teoretycznie podłączając 5 urządzeń, które będą pobierały z ładowarki między 1.0A a 2.0A będziemy mieli zapas mocy i ładowarka nie będzie się przegrzewać. Oczywiście podział prądu może być inny, np. na jednym gnieździe podłączymy sobie interkom do ładowania, który pobierze nie więcej niż 1A a do drugiego portu można podłączyć tablet, który pociągnie nawet 3A i nie będzie to dla takiej ładowarki problemem. Średnio nie można przekroczyć 2A na port, co w praktyce bardzo ciężko osiągnąć. Najbardziej prądożerne urządzenie jakie mam do ładowania to powerbank, który przy ładowaniu pobiera ponad 2A. Smartfon pobiera około 1,6A a pozostałe urządzenia to drobiazgi typu interkom (poniżej 1A), ładowarki baterii (również poniżej 1A) więc rzadko przekraczam łącznie 35W. Komfort takiego ładowania, proszę mi wierzyć, jest bardzo wysoki. Po około godzinie mam w pełni naładowany interkom i pierwszy zestaw baterii, mogę włożyć kolejne baterie do ładowania a interkom jest gotowy do pracy na kolejny dzień. Smartfon (Samsung Galaxy Note 4) ładuje mi się około 2 godziny do pełnego naładowania. Najdłużej ładuje mi się powerbank, który po prostu ma zestaw 6 ogniw, po 3500mAh każde i niestety pełne naładowanie musi potrwać. Inne urządzenia są w pełni naładowane w czasie do 2 godzin.
ładowarka przód.jpg
ładowarka wiele urządzeń.jpg
Przykładowy link do aukcji z podobną ładowarką: >>TUTAJ<<
Jak widać nie są to jakieś kosmiczne pieniądze a z własnego doświadczenia zaręczam, że takie ładowarki naprawdę świetnie działają. Pozwoliłem sobie zajrzeć do wnętrza mojej ładowarki i cóż można napisać... ze świeczką szukać tylu dobrodziejstw jakie tam są upakowane: przeróżne filtry prądowo-napięciowe stabilizujące napięcie zarówno na wejściu z sieci 230V jak i przy wyjściu na gniazda USB. Nie jest to "tania Chińska popierduła" jak pewnie wielu osobom się ciśnie na usta. To bardzo dobra ładowarka i już kolejny sezon działa znakomicie.

Zapraszam do dyskusji odnośnie ładowarek USB, kabli i urządzeń. Szczególnie jeśli chodzi o problemy techniczne to chętnie pomogę ;)ODPOWIEDZ