Prawo jazdy

Jak zrobić kurs prawa jazdy – od A do Z

Poniżej krok po kroku, co trzeba zrobić – dla osób zainteresowanych poszerzeniem swoich kwalifikacji do prowadzenia pojazdów, zwłaszcza tych jednośladowych.

  1. Szukamy lekarza z uprawnieniami, który wystawi odpowiednie zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdu. Koszt badania wg resortu zdrowia to dokładnie 200zł (nie mniej i nie więcej), bez względu na kategorię prawa jazdy. Zakres badań:
    1) narządu wzroku;
    2) narządu słuchu i równowagi;
    3) układu ruchu;
    4) układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
    5) układu nerwowego, w tym padaczki;
    6) czynności nerek;
    7) cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
    8) stanu psychicznego;
    9) objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
    10) objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie;
    11) stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
    12) innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.
  2. Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy należy pobrać:
  • Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W tym celu należy udać się do właściwego starostwa powiatowego (wydział komunikacji – wydawanie prawa jazdy) i złożyć następujące dokumenty:
  1. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (patrz pkt 1),
  2. Jedną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm (osoba bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, ukazująca głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem; zachowane musi być równomierne oświetlenie twarzy),
  3. Dowód osobisty lub paszport wraz z zaświadczeniem o zameldowaniu,
  4. Zgoda rodziców – w przypadku osoby niepełnoletniej.

3. Zapisać się do Ośrodka Szkolenia Kierowców (OSK), w którym realizowana będzie nauka jazdy dla wybranej kategorii prawa jazdy. Wymagany jest tam Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W ośrodku tym należy odbyć:

  • szkolenie teoretyczne z zasad ruchu drogowego;
  • szkolenie podstawowe na placu;
  • szkolenie w ruchu ulicznym;
  • zdać egzamin wewnętrzny;
  • uzyskać odpowiednie zaświadczenie o ukończonym szkoleniu.

4. Zapisać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) na:

  • egzamin teoretyczny – to można zrobić indywidualnie, niezależnie od szkolenia w OSK. Im szybciej tym lepiej;
  • egzamin praktyczny (plac + jazda w ruchu ulicznym) – na ten egzamin można się zapisać po zakończeniu szkolenia w OSK. Warto upewnić się, że odpowiednia adnotacja o ukończeniu szkolenia jest wprowadzona do systemu przez OSK.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego należy uzyskać informację kiedy i gdzie będzie nowe prawo jazdy do odbioru. Warto udać się do Starostwa Powiatowego do Wydziału Komunikacji bo być może należy z góry uiścić opłatę za wyrobienie dokumentu. Natomiast z doświadczenia napiszę, że nie należy się z tym spieszyć. Ja poszedłem do Wydziału komunikacji w tym samym dniu w którym zdałem egzamin i nie było jeszcze informacji od egzaminatora o moim pozytywnym zdaniu egzaminu. Taka informacja pojawiła się wieczorem i sprawę załatwiłem na drugi dzień rano.

Jeśli w powyższych informacjach coś się zmieni, nie są one właściwe – proszę o informację w komentarzu wraz z linkiem do źródła tych informacji.

Jeśli jesteś ciekaw(a) jak wyglądało moje zdobywanie uprawnień (kategoria A) w Opolu i przygody z tym związane, zapraszam do artykułu >>TUTAJ<<

Translate »