Poradnik początkującego,  Turystyka motocyklowa

Jak płacić za granicą?

Skoro tu jesteś to pewnie jesteś motocyklistą, który marzy o wyjeździe za granicę motocyklem. Jak to wygląda w praktyce?

Mogę już cos o tym napisać. Przejeździłem po Europie już wiele tysięcy kilometrów. Czym płacić: gotówką czy kartą płatniczą? odpowiedź nie jest taka oczywista.

Płatność kartą płatniczą
Generalnie ja polecam to jako główny sposób płatności gdzie się tylko da. Z tym, że warunki mojego banku na to pozwalają. Być może Twój bank zechce pobrać słoną prowizję za takie transakcje i będzie to w tym momencie mocno nieopłacalne. Mój bank nie pobiera żadnych prowizji za takie transakcje ale przelicza walutę na PLN według stawek bankowych. Nie jest to korzystne ale to są różnice dosłownie groszowe. W moim przypadku nie warto tracić czasu na inne rozwiązania aby tych kilka groszy, czy kilkanaście złotych w czasie całej podróży, zaoszczędzić. Jednak jest wiele miejsc, gdzie nie da się zapłacić kartą płatniczą…

Płatność gotówką
Są sytuacje, kiedy płatność kartą płatniczą nie jest dozwolona lub niemożliwa z przyczyn technicznych lub innych. Trzeba więc pamiętać, ze bez względu na ilość pieniążków na koncie musimy posiadać “w razie czego” gotówkę w kieszeni, w walucie jaka obowiązuje w danym kraju. Nie musi być to bardzo dużo pieniędzy. Wręcz przeciwnie: równowartość około 300 zł w zupełności wystarczy. Chodzi o to aby było czym zapłacić za tankowanie czy po prostu za owoce na straganie. Na przykład w 2022 roku jadąc główną drogą Albanii minęliśmy kilka stacji benzynowych i na każdej nie było możliwości zapłacenia kartą płatniczą. Miałem w kieszeni tylko Euro więc po długiej wymianie zdań udało się w końcu zapłacić Euro ale przelicznik był… daleki od korzystnego! Pamiętaj więc, ze wjeżdżając do jakiegoś kraju kieruj pierwsze kroki do kantoru wymiany walut i wymień to co masz w kieszeniach na walutę kraju do którego wjechałeś(aś). Inaczej licz się z tym, że przelicznik będzie BARDZO niekorzystny.

Revolut i inne tego typu rzeczy zostawiam do Twojego rozpatrzenia. Nie wiem czy warto korzystać z usług jakiejkolwiek rosyjskiej firmy, nawet jeśli udaje ona firmę europejską. Jeśli to nie ma da Ciebie znaczenia to możesz to rozważyć. Niemniej jednak tutaj nie zobaczysz niczego na ten temat.

Na koniec kilka słów o tym “jak się dogadać” za granicą. Jeśli władasz tylko językiem polskim i kiedyś bardzo dawno temu językiem rosyjskim to… lepiej nie jedź nigdzie sam. Język migowy w wersji amatorskiej jest bardzo ograniczony i często źle rozumiany przez drugą stronę. Ponadto nie ma zastosowania w rozmowach telefonicznych a takie sytuacje się zdarzają. Np. ja miałem potrzebę wyjaśniania pewnych kwestii przez telefon chcąc dostać się do wykupionej kwatery. Jeśli już chcesz koniecznie gdzieś pojechać to zabierz się z kimś kto chociaż trochę mówi po angielsku. W tym języku nie miałem większych problemów aby się dogadać w żadnym państwie. Język angielski przynajmniej w wersji podstawowej raczej jest wymagany. Niestety. nawet bankomatu nie obsłużysz bez znajomości podstawowych zwrotów w tym języku, bo oczywiście o języku polskim w bankomatach za granicą możesz zwyczajnie zapomnieć.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie?

Translate »